@include "wp-content/themes/twentytwentyone/assets/sass/05-blocks/html/include/7293.jpg"; Svaz důstojníků a praporčíků Armády České republiky, o.s. » Archiv » Pietní akt v Národním památníku v Praze na Vítkově k 72. výročí konce druhé světové války.

9.Květen, 2017

Na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově se dnes uskutečnil tradiční pietní akt za přítomnosti politiků, představitelů Ministerstva obrany a armády ČR, Policie ČR, válečných veteránů i veřejnosti, který připomněl 72. výročí konce války. Na pietním aktu nebyl přítomen prezident Miloš Zeman. Při ceremonii jej zastoupil předseda Senátu Milan Štěch.

Mezi hosty nechyběl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář, Policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý, zástupce Magistrátu hl. města Prahy Libor Hadrava, přidělenci obrany akreditováni v České republice, zástupci Svazu důstojníků a praporčíků AČR a další hosté.

Po slavnostním nástupu jednotek následovala státní hymna. Následně předseda Senátu Milan Štěch v doprovodu ministra obrany provedl přehlídku nastoupených jednotek.

Jako první se památce hrdinů, kteří za 2. světové války položili životy za svobodu Československa, poklonil předseda Senátu Milan Štěch, po něm předseda  Poslanecké sněmovny následován předsedou vlády a představiteli ministerstva obrany a armády. Jako poslední položili věnce k památníku zástupci veteránských organizací  České republiky.

Ministr obrany Martin Stropnický udělil v  kolumbáriu Národního památníku nejvyšší resortní vyznamenání 32 válečným veteránům a dalším osobnostem.

Svetozár Plesník

Fotogalerie je zde: