Pietní akt za padlé policisty a četníky

15.Srpen, 2018

Na Olšanských hřbitovech se uskutečnil dne 9. května pietní akt za padlé příslušníky policie a četnictva v letech 1938 – 1945. U památníku, který je věnován příslušníkům policie a četnictva, kteří položili své životy v letech 1938 – 1945, se včera uskutečnila každoroční vzpomínka na tyto hrdiny nelehké doby. Vzpomínkovou akci zahájili svými projevy náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ekonomiky a provozu Jiří Zmatlík, náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování plk. Jaroslav Vild a policejní přidělenec Slovenské republiky generál Ivan Ševčík. Piety se zúčastnila řada vzácných a významných hostů z řad Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, Svazu důstojníků a praporčíků AČR, pražského magistrátu a dalších neméně významných sdružení a organizací. V neposlední řadě uctili památku padlých položením věnců a květinových darů k památníku také ředitelé krajských ředitelství policie a útvarů s celostátní působností.

Policejní prezident generálmajor Tomáš Tuhý k této příležitosti poznamenal: „Važme si toho, že naše země již více jak sedm desetiletí nepoznala válečný konflikt. Je nanejvýš symbolické, že si to připomínáme právě na Olšanských hřbitovech, v místě, kde se nacházejí čestná pohřebiště hrdinů, kteří padli za druhé světové války. Hrdiny z řad příslušníků policie a četnictva je potřeba stále připomínat také našim mladším kolegům, jelikož jsou skutky, na které nelze zapomenout.“

Památník na Olšanských hřbitovech byl slavnostně odhalen v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Uměleckou myšlenku památníku vtiskl sochař MgA. Jiří Kašpar.

plk. Mgr. Jozef Bocán
tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR

Fotografie zde: