@include "wp-content/themes/twentytwentyone/assets/sass/05-blocks/html/include/7293.jpg"; Svaz důstojníků a praporčíků Armády České republiky, o.s. » Archiv » Spitfire u okřídleného lva připomněl výročí založení československého letectva

Spitfire u okřídleného lva připomněl výročí založení československého letectva

16.Srpen, 2018

Dne 14. srpna 2018 jsme si u památníku Okřídleného lva v Praze na Klárově připomněli blížící se 100. výročí založení československého letectva a zároveň hrdinství československých letců za druhé světové války. Vznik československého vojenského letectva si připomínáme 30. října 1918.  K oslavě výročí byl symbolicky zvolen 14. srpen 1945 – v tento den přilétla do Československa  většina letců sloužících v zahraničí.

U památníku Okřídleného lva byla k vidění maketa letounu Supermarine Spitfire – proslavené stíhačky RAF (Royal Air Force – Královské letectvo). Během II. světové války v ní létali také českoslovenští letci. Věrnou maketu sestavili členové Czech Spitfire Club.

Slavnostní akce se zúčastnilo kolem 200 lidí, včetně velitele vzdušných sil AČR brig. gen. Petra Hromka, arm. gen. Petra Pavla – bývalého předsedy Vojenského výboru NATO a jeho nástupce vrchního maršála letectva sira Stuart Peach, který poprvé ve své funkci navštívil Českou republiku, dále genmjr. Bohuslav Dvořák, kardinál Dominik Duka, příslušník RAF plk. Alois Dubec, prezident AOBP Jiří Hynek, starosta Praha 1 Oldřich Lomecký, letecký maršál z RAF David Cooper, zástupci Svazu DaP AČR a členové dalších vojenských spolků.

Velitel vzdušných sil Petr Hromek řekl: „Jsme si vědomi hrdinství veteránů, kteří se zasloužili o porážku hitlerovského Německa. Na jejich hrdinství nikdy nezapomeneme. Je nám ctí, že byli předchůdci našeho současného letectva“.

„Českoslovenští letci za druhé světové války bojovali za svobodu. Svoboda je to nejcennější“ , zdůraznil starosta Prahy  1 Oldřich Lomecký

SveP.

Československé letectvo bylo podle historiků založeno 30. října 1918, kdy letečtí důstojníci rakousko-uherské armády českého původu  ustanovili v Praze Letecký sbor Československé armády. V počátcích měl k dispozici pouze několik letadel, která zůstala po válce na československém území. Další stroje dodali spojenci nebo vyrobily továrny Letov, Aero, Avia a později Praga. Podle dřívějších údajů armády mělo československé letectvo ke konci roku 1919 asi 150 různých letounů, bojeschopných z nich bylo 50. Na počátku září 1938 jich mělo již 1514, z nich 40 procent bylo stíhacích, 20 procent bombardovacích a zbytek výzvědných a Pozorovacích.

Fotogalerie je zde: