@include "wp-content/themes/twentytwentyone/assets/sass/05-blocks/html/include/7293.jpg"; Svaz důstojníků a praporčíků Armády České republiky, o.s. » Archiv » Odhalení nového pomníku obětem 1. světové války ve Valašském Meziříčí na Den válečných veteránů 11. listopadu 2018

6.Prosinec, 2018

U příležitosti oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa ve Valašském Meziříčí byl v městském parku na ulici Králova na místě bývalého městského hřbitova odhalen nový památník připomínající místní vojáky, kteří padli za 1. světové války. Podstavec pomníku zdobí tři žulové desky se jmény padlých z Valašského Meziříčí a Krásna nad Bečvou.

Slavnostní akt se uskutečnil v neděli 11. listopadu 2018 v 11 hodin, v den, kdy přesně před 100 lety skončila první světová válka. Tento den již každoročně slavíme jako Den válečných veteránů. Nový památník odhalili zástupci města Valašského Meziříčí za přítomnosti starosty města Roberta Stržínka, místostarostky Zdislavy Odstrčilové, členů Armády ČR, Sokola, Československé obce legionářské, Svazu důstojníků a praporčíků AČR, Českého svazu bojovníků za svobodu, Českého svazu ochránců přírody a také veřejnosti.

„Jsem moc rád, že Valašské Meziříčí splnilo svůj historický dluh. Památník obětem první světové války v našem městě dlouhá léta chyběl. V tuto chvíli se nachází na důstojném místě a připomíná necelou stovku obětí. Do budoucna tady necháme vyrýt jména dalších občanů Valašského Meziříčí a Krásna, kteří padli během těžkých bojů v období 1. světové války“ vyjádřil starosta města Robert Stržínek.

Slavnostní akt byl zahájen Dechovou hudbou města. Poté byly předneseny proslovy zástupců města a historika Zdeňka Pomkly. Nový památník v závěru vysvětili farář Sboru českobratrské církve evangelické Daniel Heller a farář Římskokatolické farnosti Pavel Stefan. Poté následovalo položení pietních věnců vedení města, Svazu důstojníků a praporčíků AČR a Českého svazu bojovníků za svobodu k památníku. Slavnostní akt byl zakončen československou státní hymnou.

Nový památník tradičního tvaru v podobě jehlanu je vyroben z božanovského pískovce. Autorem díla je kameník Karel Pařenica. Celková výška je 4,5 metru.  Seznam padlých na žulových deskách sestavil historik a archivář Zdeněk Pomkla ze Státního okresního archivu ve Vsetíně.

Ivan Lamprecht
Fotogalerie je zde:

• Články od SVAZ DaP AČR , Uskutečněné akce |
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Odhalení nového pomníku obětem 1. světové války ve Valašském Meziříčí na Den válečných veteránů 11. listopadu 2018